EWETO HODOWLA OWCZARKÓW NIEMIECKICH LOGOTYP

Czy szczeniak rozwija się prawidłowo?

"Dobrze zsocjalizowany szczeniak to zrelaksowany, pewny siebie i bezpieczniejszy dla otoczenia dorosły pies"

Wczesna stymulacja neurologiczna

Wczesna stymulacja neurologiczna, przeprowadzona w pierwszych dniach życia szczeniaków pozostawia trwałe efekty, istotne dla ich dalszego rozwoju oraz przyszłych predyspozycji. Okres gwałtownego rozwoju nerwowego przypada pomiędzy 3-16 dniem życia szczeniaków. Jest to bardzo kluczowy moment, w którym szczenięta są szczególnie wrażliwe na bodźce dotykowe, termiczne oraz ruchowe.

Wczesna socjalizacja

Następnym etapem jest wczesna socjalizacja, która zaczyna się pomiędzy 4-16 tygodniem życia. Szczeniaki uczą się komunikacji pomiędzy sobą, innymi psami oraz człowiekiem. Efektem tego jest lepsze przystosowanie do otoczenia oraz możliwości uczenia się nowych sytuacji. Im większa ilość bodźców, których szczeniaki doświadcza, tym lepsze będzie ich przystosowanie do dalszego życia. Szczeniaki szybciej uczą się kolejnych umiejętności, pokonują własne słabości oraz podejmują się trudnych dotąd zadań. Buduje to ich pewność siebie oraz pobudza ciekawość poznawania świata.

Interakcje ze środowiskiem

Osobowość psa rozwija się pośród interakcji ze środowiskiem, pomimo ze jego temperament się nie zmienia. Nie wszystkie szczeniaki w miocie rozwijają się tak samo. Wszystko trzeba dopasować indywidualnie do konkretnego osobnika. Nie można przyjąć jednego schematu dla każdego szczeniaka.

Pozytywne wzmocnienie

Ostatnim etapem jest pozytywne wzmocnienie. Tutaj należy ćwiczyć to, co zostało już przerobione i wprowadzać nowe elementy. Ważne są tutaj takie rzeczy jak: jazda samochodem, wprowadzanie nietypowych dźwięków, różnorodnych zapachowa oraz nowych miejsc. Postępując w taki sposób, zyskujemy wspaniałego towarzysza codziennego życia.

Rozwój szczeniaka w Hodowli Owczarków Niemieckich EWETO